Faze kroz koje prolaze tinejdžeri

Zašto tinejdžeri upotrebljavaju i zloupotrebljavaju alkohol i druge droge

Morate shvatiti što je uporaba droga, da biste mogli spriječiti vaše dijete krene li tim putem. Svaka mlada osoba je imala priliku nazočiti brojnim predavanjima o opasnostima do kojih dovodi uporaba droga koja ste im držali vi, nastavnici u školi, mediji ili predstavnici neke nevladine organizacije. Zašto su mladima privlačne te opasne supstance i pored svih edukacija i svih upozorenja?

Postoji nekoliko razloga zbog kojih mladi počinju koristiti psihoaktivne supstance, pri čemu obično počinju od alkohola, nikotina i marihuane, a neki od njih prelaze na opasnije supstance kao što su ecstasy, kokain, LSD, heroin i druge potencijalno smrtonosne mješavine.

Svi to rade

Tinejdžeri su posmatrači i oni vide mnoge koji koriste različite psihoaktivne supstance. Oni vide kako njihovi roditelji i drugi odrasli piju alkohol, koriste nikotin i, nažalost, zloupotrebljavaju druge psihoaktivne supstance. Gledaju televiziju i čitaju časopise u kojima vide privlačne reklame za alkohol i cigarete. Filmovi, glazba, internet i televizija često pretjerano ističu konzumiranje alkohola i drugih droga u noćnim barovima i klubovima što prikazuje njihovu prisutnost većom nego što to ona zapravo jeste. Istraživanje provedeno 1999. godine pod nazivom “Upotreba psihoaktivnih supstanci u popularnim filmovima i glazbi'' pokazuje da je 98% filmova koji su sudjelovali u istraživanju opisivalo upotrebu psihoaktivnih supstanci, dok je 75% rap pjesama spominjalo upotrebu psihoaktivnih supstanci. Tijekom 2003. godine 42% tinejdžera je izjavilo da filmovi i televizijske emisije ostavljaju utisak kako nema ničeg lošeg u uzimanju droga. I što je još značajnije, oni obično vide nekog svog vršnjaka koji pije alkohol, puši cigarete ili upotrebljava neke druge supstance.

Pa kako to može biti loše?

Tinejdžerska društvena scena se često okreće oko pijenja alkohola i pušenja trave. Većini tinejdžera ''zabava'' predstavlja upravo to. Ponekad prijatelji nagovaraju jedan drugog da piju ili puše, ali zbog velike dostupnosti tinejdžerima je lako doći do psihoaktivnih supstanci, a i njihovi prijatelji ih već koriste i čini se kako uživaju u tome. Ne samo to, nego takvo ponašanje predstavlja način druženja. Tinejdžeri uveliko pretjeruju kada je u pitanju broj njihovih vršnjaka koji koriste drogu. Pritisak vršnjaka je više stvar psihe kada tinejdžeri misle ''moji prijatelji to rade i ja ne želim biti jedini/a koji/a to neće raditi.'' Jedan dečko mi je rekao:

''Ako ne pijem, neću se imati s kim družiti.''

Tinejdžeri vide svoje prijatelje kako koriste različite supstance i uživaju u tome, pa to smatraju prihvatljivim. S druge strane, ukoliko njihovi prijatelji misle da je pijenje alkohola glupo ili pušenje trave bezveze, manji je postotak da će i oni to raditi.

Bijeg i samoliječenje

Život je često težak za tinejdžere. Kada su nesretni i nezadovoljni sobom, nemaju zdrav način nošenja s frustracijama niti osobu kojoj bi vjerovali, vrlo je vjerovatno da će utjehu potražiti u uporabi kemijskih supstanci. Zavisno od toga koje supstance koriste, mogu doživjeti blaženstvo zaborava, nevjerojatnu sreću ili se osjećati moćno i samouvjereno. Kada im se pruži prilika nešto preduzeti kako bi se bolje osećali, mnogi ne mogu odoljeti.

“Kada se naduvam”, rekao mi je jedan dečko “mogu zaboraviti na sve što me tišti.”

Nakon početnog uzimanja supstance, tinejdžeri počinju vjerovati kako im ona može odnijeti bolna osjećanja. To je opasna prečica za rješavanje problema, ali što ih briga. Ako nisu zadovoljni svojim životima, oni misle da nemaju što izgubiti. Naravno, njihovi problemi neće ižčeznuti, i kada efekti supstanci prestanu, oni ostaju sa svim problemima koje su već imali, uz dodatno osećanje depresije koje nastaje zbog uporabe psihoaktivnih supstanci. Zato ovi tinejdžeri ponovo uzimaju psihoaktivne supstance. Uskoro, supstanca postaje sredstvo za poboljšanje raspoloženja, olakšanje za svaku neprijatnu situaciju, i u mnogim slučajevima, štaka koja im pomaže nositi se sa svakodnevnim životnim situacijama. Treba upamtiti da je svaki brzi uspeh kratkog vijeka.

Dosada i sticanje prijatelja

Tinejdžeri koji ne mogu podnijeti samoću, teško nalaze zanimaciju i žude za uzbuđenjima su glavni kandidati za zloupotrebu psihoaktivnih supstanci. Ne samo da im alkohol i marihuana predstavljaju zanimaciju, nego im ove supstance omogućavaju ispuniti unutarnju prazninu koju osjećaju. Izjava jednog dečka ovo najbolje prikazuje.

“Kada zaglavim u kući i nemam što raditi, jedino o čemu razmišljam je otići na zabavu.”

Alkohol i droge postanu lažni prijatelji čija blistava obećanja dobre zabavite mame adolescenta kojem je beskrajno dosadno. Ovi lažni prijatelji također pomažu nemirnim tinejdžerima željnim rizika zaboraviti probleme s kojima se suočavaju, poput obiteljskih nesuglasica, školskog neuspeha i odbijanja vršnjaka. Pored toga, oni pružaju zajedničku temu za razgovor s tinejdžerima koji su istomišljenici, što im omogućava da se trenutno povežu. Ubrzo, ilegalne supstance definiraju njihovo postojanje i oni provode sve više vremena tražeći načine za uživanjem u njima.

Buntovništvo

Koji je bolji način iskazati svoju ljutnju prema roditeljima nego raditi stvari koje su ti oni zabranili?

Buntovni tinejdžeri biraju različite supstance koje će upotrebljavati, zavisno od njihove osobnosti. Često ostanemo zapanjeni količinom očaja i ljutnje koju tinejdžeri imaju. Alkohol je droga izbora ljutitih tinejdžera, jer im omogućava agresivno ponašanje. Jedan dečko je rekao

“Kada pijemo, ostatak svijeta može otići dovraga.”

Metamfetamin također potiče agresivno, nasilno ponašanje, te može biti daleko opasniji i jači od alkohola. S druge strane, marihuana, smanjuje agresivnost i predstavlja drogu bijega. LSD i halucinogeni su, takođe, droge bijega od stvarnosti koje uglavnom koriste mladi ljudi koji su neshvaćeni i teže bijegu u idealističan i bolji svijet. Nikotin može predstavljati način pokazivanja nezavisnosti i izazov kojim bi se roditelji naljutili.

Trenutno zadovoljstvo

Droge i alkohol djeluju brzo. Početni efekti su veoma ugodni.

(naravno – zašto bi ljudi inače koristili droge?).

Lako je doživjeti nikotinsko ushićenje od cigarete, ili ugodan osjećaj opijenosti i sreće nakon nekoliko pića. Tko ne želi jedostavan način postizanja sreće? Mladi ljudi žele – osobito nesretni mladi ljudi koji se žele brzo riješiti svojih neugodnih osećanja. Tako jedan tinejdžer kaže:

“Kada se posvađam sa svojim roditeljima, odmah izlazim iz kuće.

Ne mogu se nadrogirati dovoljno brzo.”

to je kratkoročna prečica ka sreći. Problem je u tome da ne samo da problemi koje je osoba nastojala izbeći ostaju nakon što osećaj sreće nestane, nego droge koje te podižu, na kraju, po prestanku djelovanja, te spuste jako nisko, tako postaješ tužniji nego što si bio prije uzimanja. Na poslijetku, emocionalno si ponovo tamo odakle si i krenuo, i za neke tinejdžere to nije dovoljno prihvatljivo.

Manjak samopouzdanja

Mnogi stidljivi tinejdžeri kojima nedostaje samopouzdanja govore da će pod uticajem alkohola i droga uraditi stvari koje inače nikad ne bi. Jedna djevojka potvrđuje ovo na sljedeći način:

“Moram se napiti prije nego što odem na zabavu. Inače, ne bih mogla ni s kim razgovarati.”

Naravno, zbog toga su droge i alkohol privlačni i za tinejdžere koji su relativno samopouzdani; ako je neko loš plesač imat će hrabrosti plesati ili glasno pjevati i pored toga što ima grozan glas ili poljubiti djevojku koja ga privlači. Alkohol i druge droge ne samo da otpuštaju kočnice, nego smanjuju osećaj nelagode u društvu. Ne samo da imate nešto zajedničko sa ljudima koji vas okružuju, nego postoji shvaćanje

“ako uradim ili kažem nešto glupo, svi će misliti da sam previše popila ili se napušila trave”.

Za veliki broj tinejdžera supstanca postane štaka na koju se oslanjaju, i ne osjećaju se dobro u društvu bez nje. To postaje sredstvo za povećanje samopouzdanja bez kojeg ne mogu funkcionirati. Mladi ljudi koji imaju loše mišljenje o sebi su podložniji zloupotrebi psihoaktivnih supstanci, ali lažni osećaj sigurnosti koji im pružaju alkohol i droge su kratkog vijeka. I da bi stvari bile još gore, zloupotreba psihoaktivnih supstanci dovodi osobe koje ih koriste u situaciju da donose loše odluke koje dalje dugoročno uništavaju njihovo samopouzdanje.

Dezinformacije

Možda je uzrok zloupotrebe psihoaktivnih supstanci koji je najlakše izbeći prezentiranje pogrešnih informacija o alkoholu i drogama. Napokon, postoji ogroman broj činjenica i statističkih pokazatelja koji su veoma dostupni tinejdžerima! Ali, gotovo svaki tinejdžer ima prijatelja koji tvrdi da je stručnjak za različite droge i koji je sretan što može uvjeriti svog prijatelja o vrlo malim rizicima kad je upotreba psihoaktivnih supstanci u pitanju. Tako se za marihuanu kaže da je “potpuno bezazlena droga” - “ne stvara ovisnost i nema nikakvih negativnih posljedica.” Veoma je važno prezentirati točne informacije i ispraviti zablude, ne samo o drogama kao što su metamfetamin i heroin, nego i o drogama kao što su alkohol, nikotin i marihuana, koje mnogi tinejdžeri ne shvaćaju ozbiljno.

Savjet za roditelje

Ponekad roditelji nenamjerno potiču svoju decu na korištenje alkohola ili druge droge, jer ne znaju koliko su roditelji snažni uzori svojoj deci. Vi osuđujete povremeno pijenje alkohola, a sami se opijate, koristite ilegalne droge, pričate zabavne ili smiješne osobne priče koje uključuju opijanje ili uporabu droga.

To se naziva omogućavanje. Ovaj se izraz odnosi na ponašanje koje ignorira ili promovira postojeći problem u vezi s ilegalnim supstancama.

Kada poričete ili umanjujete ozbiljnost ponašanja vašeg tinejdžera, vi mu dajete prikrivenu dozvolu da se nastavi tako ponašati. Emocionalna atmosfera u vašem domu može doprinijeti zloupotrebi psihoaktivnih supstanci.

Tinejdžeri su izloženi riziku ako roditelji nisu uključeni u njihov život i ako ih ne nadgledaju. Slaba komunikacija u obitelji samo pogoršava problem. Tinejdžeri koji ne razgovaraju s roditeljima češće će se osjećati izolirano i nesretno, što ih može dovesti u situaciju traženja kemijska rješenja svojih problema.

I na kraju, odnos i ponašanje roditelja šalju snažnu poruku djeci o tome kako se nose s problemima. Ako vide da vi uvijek izbjegavate rješavanje problema, oni će vjerovatno uraditi isto.